Bearing K42X47X17
Inner diameter:: 42 mm
Outer diameter: 47 mm
The size of the width: 17 mm
Weight:: 0.032 kg
Outer diameter: 47 mm
The size of the width: 17 mm
Weight:: 0.032 kg
Technical specifications
Designation : K42X47X17
Dimensions, mm : 42x47x17
Producer : ETERNO
Technical data from the manufacturers catalog :
Dynamic load rating (C) - 17360 kN
Static load rating (C0) - 34400 kN
Grease lubrication speed - 8800 rev/min
BB86 ( ВВ 86 ) Le= 2253 мм